Terapija fiksnim ortodontskim aparatima
Vrijeme nošenja fiksnog ortodontskog aparata, zavisno od težine slučaja, je između jedne i tri godine.
Najdugotrajnija su nošenja kod tvrdokornih nasljednih anomalija, kao što su: progenija (donja čeljust je previše isturena prema naprijed), pokrovni zagriz (prednji zubi nagnuti su prema unutra), otvoreni zagriz (kada pacijent zagrize između gornjih i donjih zuba ostaje razmak različite veličine). Kao i kod ortodonskog izvlačenja retiniranog zuba (zub koji je zaostao u kosti).
Fiksni aparati
Fiksni aparati se sastoje od bravica zalijepljenih na zube i metalnih žica koje pomiču zube. Bravice mogu biti konvencionalne- vežu se za žice pomoću elastičnih ili metalnih vezilica i samoligirajuće- vežu se za žice pomoću klipa. Samoligirajućim (metalne ili estetske) se lakše održava higijena, bolja je i brža terapija zbog manjeg otpora koji nastaje između žice i bravice.
Damon System
Retencija
Nakon nošenja fiksnog aparata važna je retencijska faza . Retencijski aparati mogu biti fiksni ili mobilni. Fiksne čine žice zalijepljene na unutrašnju plohu gornjih i donjih prednjih zubi. Mobilni su napravljeni od prozirne plastike, ugodni za nošenje. Nakon skidanja fiksnog aparat obavezna je barem jedna vrsta reteinera, a kod nekih anomalija i odraslih osoba preporučaju se obje.
Higijena
Zube treba četkati nakon svakog jela. Zubi koji imaju bravice se teže čiste i povećano je zadržavanje hrane što dovodi do karijesa i upale desni. Ako prilikom četkanja vidite krv znači da je zubno meso upaljeno i da ga treba još jače četkati. Četkanje mora biti redovito i efikasno! Za čišćenje teže dostupnih mjesta možete koristiti posebne ortodontske četkice, zubne tuševe i vodice za ispiranje usta.
Mjere održavanja oralne higijene kod nosioca ortodontskih naprava ponešto se razlikuju od uobičajenih. Četkicom treba temeljito očistiti područja oko bravica i ispod žica.
To se postiže strpljivim četkanjem u različitim smjerovima pri čemu se četkica postavlja pod različitim nagibima kako bi se vlakna uspjela probiti između žica i bravica do svih površina zuba.
Za četkanje se mogu koristiti obične četkice ili posebne ortodontske četkice. One su dimenzijama i oblikom glave prilagođene tako da omogućavaju lakši pristup predjelima ispod žica i bravica.
U održavanju higijene znatno mogu pomoći i interdentalne četkice, budući da je interdentalna područja u prisutnosti fiksne naprave gotovo nemoguće temeljito očistiti običnom četkicom.